An independent, coeducational PK-Grade 12 private school located in historic Fredericksburg, Virginia

2016-17 Student Recognition

Congratulations to these Falcons who were recognized for their academic, athletic, and fine arts achievements during the 2016-17 school year:

Upper School Awards

English Department Award – Anna Repp
Arts Department Award – Tess McGrady
Language Department Award – Austin Rapkins
History Department Award – Anne Tillery Melson
Mathematics Department Award – Zeke McDermott
Science Department Award – Haodi Lyu
Jefferson Book Award – Maria Cornett
Williams Book Award – Austin Rapkins
William and Mary Leadership Award – Gabriel Durso
Morin Talented Student Merit Scholarship: Gabriel Durso; Emma Harrison; Cathryn Hazel; Junior Shetti
Junior Honors: Hannah Evans; Emma Harrison; Cathryn Hazel; Lindsay Moore; Julian Stebbins-Sharpless
Outstanding Athletes: Ceeja Beckett; Ciera Fox; Regan O’Donnell; Hamilton Schattgen
Valedictorian – Anne Tillery Melson
Whitescarver Citizenship Award – Anna Repp
Betsy Hardy Leadership Award – Rachel Llufrio
Faculty Prize – Anne Tillery Melson
Founders’ Award – Zeke McDermott

Middle School Awards

Faculty Prize – Saba Azimipour
Whitescarver Citizenship Award – Kelsey DuPuy
Adrienne Ranelli Exemplary Student Prize – Rachel Turman

All-District Band

Owen Geddes (oboe)
Dahlia Stebbins-Sharpless (clarinet)

All-District Chorus

Kelsey DuPuy
Freddy Getty
Grace Mallory
Rachel Marcus
Anna Repp
Sareena Shetti
Ben Turman

2016-17 Tri-Athletes

Astrid Back-ChristensenDante DursoGabe DursoJada FoxRavyn GalimoreFrederick GettyVirginia Graves
Emma HarrisonDillan HathawayCate HazelDawson MadisonZeke McDermottRegan O'DonnellAustin Rapkins
Christina ReeseHamilton SchattgenReid SchattgenJunior ShettiSheridan SimesAshley StanfordNina Zarin

Fall Athletics Recognition

FA Team Awards

Varsity Cross Country
Chris Atkins – MVP
Rachel Llufrio – Coaches Award
Ashton Bishop – Most Improved; Rachel Turman – Most Improved

Boys Varsity Soccer
Austin Rapkins – MVP
Ceeja Beckett – “Golden Boot”
Zeke McDermott – Coaches Award; Hamilton Schattgen – Coaches Award

Girls Varsity Tennis
Mollie Taylor – MVP
Aubrey Crowder – Coaches Award; Mackie Storage – Coaches Award
Kyler Jackson – Most Potential

Varsity Field Hockey
Emma Harrison – Co-MVP; Cate Hazel – Co-MVP
Regan O’Donnell – Coaches Award
Jada Fox – Most Improved

DAC Recognition

Varsity Cross Country
Chris Atkins – All-Conference
Rachel Lllufrio – All-Conference

Boys Varsity Soccer
Ceeja Beckett – Player of the Year
Austin Rapkins – First Team
Zeke McDermott – First Team
Hamilton Schattgen – Second Team
Julian Stebbins-Sharpless – Second Team

Girls Varsity Tennis
Mollie Taylor – First Team

Varsity Field Hockey
Jada Fox – First Team
Emma Harrison – First Team
Cate Hazel – Co-Player of the Year
Lindsay Moore – First Team
Alli Moore – First Team
Reagan O’Donnell – First Team
Grace Norair – First Team

All-State and All-Area

First Team All-State
Emma Harrison (Girls Field Hockey)
Cate Hazel (Girls Field Hockey)
Alli Moore (Girls Field Hockey)
Second Team All-State
Austin Rapkins (Boys Soccer)
Free Lance-Star All-Area
Cate Hazel, First Team (Girls Field Hockey)
Emma Harrison, Second Team (Girls Field Hockey)

Winter Athletics Recognition

FA Team Awards

Boys Basketball
Ceeja Beckett – Co-MVP
Lakin Hall – Co-MVP
Brandon Stanford – Most Improved Player
Zeke McDermott – Coaches Award

Girls Basketball
Ravyn Galimore – Unsung Hero
Christina Reese –Unsung Hero
Jillian Murphy – Most Improved Player
Cici Fox – Coaches Award
Jada Fox – Most Outstanding Player

Boys Swimming
Reid Schattgen – Most Valuable Swimmer
Junior Shetti – Coaches Award
Zachary Welsh – Most Improved Swimmer

Girls Swimming
Cate Hazel – Most Valuable Swimmer
MaryHelen Getty – Coaches Award
Emma Harrison – Coaches Award
Jordan Torres – Most Improved Swimmer

DAC and Other Recognition

Swimming
Reid Schattgen
Hamilton Schattgen

Boys Basketball
Ceeja Beckett – First Team
Lakin Hall – First Team
Brandon Stanford – Second Team

Girls Basketball
Jada Fox – First Team
Cici Fox – Second Team
Ravyn Galimore – Honorable Mention

All-State and All-Area
First Team All-State

Ceeja Beckett (Boys Basketball)
Second Team All-State
Lakin Hall (Boys Basketball)

Free Lance-Star All-Area Player of the Year
Ceeja Beckett (Boys Basketball)

Spring Athletics Recognition

FA Team Awards

Boys Lacrosse
Danny Lombardo – MVP
Hamilton Schattgen – Coaches Award; Zeke McDermott – Coaches Award
Colby Graves – Most Improved

Girls Lacrosse
Delaney Crowley – Co-MVP; Cate Hazel – Co-MVP
Kyler Jackson – Coaches Award
Kimberly Sheldon – Most Improved

Girls Soccer
Cici Fox – Most Outstanding Player
Christina Reese – Hustle Award
Regan O’Donnell – Coaches Award
Anna Repp – Most Improved

DAC Recognition

Boys Lacrosse
Danny Lombardo – Player of the Year
Zeke McDermott – First Team
Hamilton Schattgen – First Team
Hunter Martin – First Team
Junior Shetti – Second Team
Carter Haid – Second Team

Girls Lacrosse
Delaney Crowley – First Team
Cate Hazel – First Team
Kyler Jackson – First Team
Emma Harrison – First Team
Girls Soccer
Cici Fox – First Team
Jada Fox – Second Team
Mollie Taylor – Second Team

All-State and All-Area

First Team All-State
Danny Lombardo (Boys Lacrosse)

Second Team All- State
Cici Fox (Girls Soccer)

Free Lance-Star All-Area
Cate Hazel (Girls Lacrosse)